Fartyg på grund i Kalmarsund

Fartyget Anke Angela gick på grund i Kalmarsund klockan två i natt. Befälhavare och styrman är misstänkta för sjöfylleri och är omhändertagna för provtagning och förhör. Kustbevakningen har inlett förundersökning.

Fartyget Anke Angela är ett 82 meter långt lastfartyg och hon har cirka sex graders slagsida åt styrbord där hon står på grund. Kustbevakningens flygplan KBV 502 har flugit över området och för närvarande finns ingen indikation på olja i vattnet.

KBV 485 är på plats och dykare från Kustbevakningen är på väg för att göra en bottenundersökning. KBV 003 är också på väg mot platsen och är framme om cirka tre timmar.

Vinden är för närvarande sydvästlig, sex till åtta meter i sekunden, och ökande till kuling. Fartyget måste nu övervakas så att det inte kommer i rörelse och glider av grundet.